Στο πανηγυρίζον Παρεκκλήσιον, το τιμώμενον επ’ ονόματι του Γενεθλίου του Τιμίου Προδρόμου, του Ιδρύματος Απόρων Ανιάτων «Η Στέγη της Εκκλησίας», λειτούργησε, σήμερα, 24 Ιουνίου 2019, ο Σεβ. Μητροπολίτης Μεσσηνίας κ. Χρυσόστομος. Τον Σεβασμιώτατο πλαισίωσαν ο Πρωτοσύγκελλος της Μητροπόλεως Αρχιμ. Φίλιππος Χαμαργιάς και Αντιπρόεδρος του Δ.Σ. του Συλλόγου του Ιδρύματος, ο Αιδεσιμολ. Πρωτ. Ευστάθιος Μπαρούτσος, Διευθυντής του Ιδρύματος, ο Πρωτ. Σωτήριος Τζαϊλέας, μέλος του Δ.Σ. του Ιδρύματος και ο Διάκονος Αντώνιος Μανουσόπουλος.
Εν συνεχεία, ο Σεβασμιώτατος περιόδευσε στους θαλάμους και στους χώρους του Ιδρύματος,συνομίλησε με τους εργαζομένους και τους τρόφιμους. Τέλος, πριν την αναχώρησή του επέβλεψε τις εργασίες ανοικοδόμησης της νέας πτέρυγας του Ιδρύματος, η οποία ανεγείρεται πλησίον του υπάρχοντος οικοδομήματος, με ίδιους οικονομικούς πόρους, χωρίς καμία κρατική ή άλλη αρωγή, παρά μόνο μέσα από τη χρηστή και διαφανή διαχείριση του Ιδρύματος.
![το τιμώμενον επ’ ονόματι του Γενεθλίου του Τιμίου Προδρόμου](https://stegiekklisias.gr/wp-content/uploads/2019/07/α2-119-600x408.jpg)
![το τιμώμενον επ’ ονόματι του Γενεθλίου του Τιμίου Προδρόμου](https://stegiekklisias.gr/wp-content/uploads/2019/07/α-724-600x402.jpg)
![το τιμώμενον επ’ ονόματι του Γενεθλίου του Τιμίου Προδρόμου](https://stegiekklisias.gr/wp-content/uploads/2019/07/Α5-26-600x402.jpg)
![](https://stegiekklisias.gr/wp-content/uploads/2019/07/α1-226-600x401.jpg)
![το τιμώμενον επ’ ονόματι του Γενεθλίου του Τιμίου Προδρόμου](https://stegiekklisias.gr/wp-content/uploads/2019/07/α2-120-600x374.jpg)